Napredujeme v biologickej ochrane rastlín

Agrotechnika pestovania repky

01.01.1970
Agrotechnika pestovania repky

Kapusta repková pravá (Brasssica napus L. var. napus) patrí do čeľade kapustovitých (Brasssicaceae). Je jednoročná. Má ozimnú aj jarnú formu. 

Agroekologické podmienky

Pestovateľský areál repky je veľmi široký. Najvhodnejšie sú oblasti s nadmorskou výšky 400 – 600 m, s priemernou ročnou teplotou 6,8 – 8,1 °C a s ročným úhrnom zrážok 590 – 670 mm. Pôdy vyžaduje ľahké až stredné, hlinitopiesočnaté až hlinité s dostatkom živín. Neznáša pôdy zamokrené, ťažké, lokality s holomrazmi pod -15 až -20 °C a lokality so snehovou prikrývky nad 2 mesiace.

Zaradenie do osevného postupu

Repka sa pestuje po skoro zberaných predplodinách. Najlepšími predplodinami sú skoré zemiaky, skorá zelenina, ozimné a jarné miešanky, hrach a krmoviny pozberané do konca júla. Vhodnými predplodinami sú obilniny, najmä ozimné. Jačmeň jarný je menej vhodný, pretože zanecháva pôdu neštruktúrnu a jeho pozberový výdrol je mimoriadne agresívny voči porastu následnej plodiny. Po sebe sa repka odporúča pestovať s odstupom 4 – 5 rokov z dôvodu výskytu chorôb a škodcov. Repka je veľmi dobrou predplodinou pre obilniny a považuje sa za dobrého prerušovača v obilninových osevných postupoch. V ekologických systémoch pestovania plodín kladieme mimoriadne veľkú pozornosť výberu pozemku s dôrazom na predplodiny

Základná a predsejbová príprava pôdy

Príprava pôdy závisí od predplodiny, vlahových podmienok, dĺžky časového úseku do sejby, zaburinenosti pôdy, pestovateľského systému a pod. So základnou prípravou pôdy je potrebné začať aspoň 3 – 4 týždne pred sejbou. Maštaľný hnoj je vhodnejšie použiť k predplodine, ak časový odstup medzi jeho zaoraním a agrotechnickým termínom sejby je kratší ako 5 týždňov. V súčasnej dobe sa uplatňujú rôzne technológie obrábania pôdy. V ekologickom poľnohospodárstve sa uplatňuje najmä klasická príprava pôdy, ktorá pozostáva z ošetrenej podmietky a strednej orby s urovnaním povrchu pôdy. V prípade, že plánujeme sejbu repky jarnej, robíme na jeseň aj hlbokú orbu.

Sejba

Agrotechnický termín sejby repky ozimnej v SR je od 10. do 30. augusta, termín sejby repky jarnej sa odvíja od pôdno-klimatických podmienok, čo najskôr na jar. Výsevok upravujeme podľa termínu sejby a výrobnej oblasti. Vysievame výrobcom odporúčaný výsevok korešpondujúci s vybranou odrodou a konkrétnymi pôdno-klimatickými podmienkami.

Výživa a hnojenie

Repka je jednou z najnáročnejších plodín na výživu, ale po zbere väčšinu živín zanecháva v pôde. Zlepšuje bilanciu organickej hmoty v pôde. Normatív potreby živín na 1 tonu semena je: N – 55 kg, P – 11,5 kg, K – 57,0 kg. Dávky hnojív určujeme na základe rozboru pôdy a bilancie živín. Dnes je možné s úspechom pestovať repku aj v ekologickom režime, k dispozícii je množstvo hnojív a pomocných – biostimulujúcich produktov. Na jeseň doporučujeme zaoranie maštaľného hnoja, zelené hnojenie, hnojivá podporujúce rast koreňovej sústavy (AgrifulTecamin Raiz). Tieto produkty aplikujeme aj pri sejbe jarnej repky. Počas vegetácie aplikujeme prípravky s obsahom organického dusíka (Tecamin MaxFertigrain Foliar) na podporu rastu nadzemnej hmoty, s obsahom bóru (Tecnokel Amino B) na podporu delenia buniek v rastovom vrchole a procesy súvisiace s opelením, s obsahom fosforu (Tecamin Flower).

Ošetrovanie porastu počas vegetácie

TOšetrovanie porastov repky v organickom systéme na redukciu burín je komplikované. Už pri plánovaní sejby repky vyberáme pozemky, ktoré netrpia vysokým stupňom zaburinenia a snažíme sa už pred sejbou podrezávaním odstrániť čo najviac vzchádzajúcich burín. Doporučujeme aj organizáciu porastu prispôsobiť možnosti aktívne zasiahnuť, v prípade potreby, proti burinám. Brány nedoporučujeme použiť z dôvodu mechanického poškodenia listovej plochy a tým aj otvoreniu cesty pre patogény. Proti chorobám, v čase hraničného tlaku, zasahujeme aplikáciou medi (Controlphyt Cu), sírou a i. Aj proti škodcom v repke vieme v ekologickom systéme účinne zasiahnuť (WetcitPrev-B2Neem Azal).

Zber, pozberová úprava a skladovanie

Zber repky prebieha kombajnami na zber obilnín, na ktorých sa upravuje žací stôl. Aj keď repka nerovnomerne dozrieva, v ekologickom systéme pestovania musíme nechať porast dozrieť do zberovej vlhkosti do 12%. Výmlat čo najskôr očistíme od úlomkov rastlín, aby nám zbytočne nevlhol a dosušíme na 8% vlhkosť.

Nech vám nič neujde

Najnovšie informácie a novinky v biologickej ochrane Vašej záhrady, priamo na Váš mail.

Vaše osobné údaje (email) budeme spracovávať len za týmto účelom v súlade s platnou legislatívou a zásadami ochrany osobných údajov. Súhlas potvrdíte kliknutím na odkaz, ktorý vám pošleme na váš email. Súhlas môžete kedykoľvek odvolať písomne, emailom alebo kliknutím na odkaz z ktoréhokoľvek informačného emailu.