fbpx
Menu

Cart

Typy na odstránenie drôtovcov zo záhrady

Priesady batátov

Drôtovec je larválne štádium menej známeho kováčika. Skúsenosti s týmto škodcom má nejeden farmár či záhradník.

 

 

Drôtovec je významný škodca, s ktorým ste sa v záhrade stretli aj vy.  Môže napádať viacero druhov pestovanej zeleniny. Žije v pôde a častokrát je medzi záhradkami, vďaka svojmu tvaru, nesprávne označovaný ako háďatko. Háďatko je karanténny škodca, ktorého veľkosť sa pohybuje od 0,5 – 0,9 mm. Čiže ak v pôde zbadáte 1,5 -3 cm dlhé, sýto žlté až oranžové, tenké no húževnate larvy, ide určite o drôtovce.

 

Čo drôtovce spôsobujú?

Najväčšie škody ktoré my záhradkári zbadáme sú poškodené hľuzy zemiakov. Závrty môžu byť tak husté a hlboké, že zemiak je nepoužiteľný na spracovanie a konzumáciu. Závrty, alebo ináč, tenké, dlhé a zahnednuté chodbičky, ktoré sa tiahnu skrz celej hľuzy môžeme nájsť aj na iných typoch koreňovej zeleniny. Veľké škody môžu spôsobiť aj v kukurici, ktorej požierajú korene. Klíčiace rastliny sú taktiež veľmi ohrozené, keďže ide o „prvú“ čerstvú potravu v jarných mesiacoch.

V jednoduchosti, drôtovce sa živia organickou hmotou, ktorá sa nachádza alebo rastie v pôde.

 

Ako sa drôtovce dostali do mojej záhrady?

Drôtovce sú larvy kováčika. Kováčik je chrobák, ktorý do vašej záhrady priletel a po párení nakládol do pôdy vajíčka. Vajíčka sa po nakladení liahnu o 2-4 týždne. Následne z vajíčok vzniká larva, teda samotný drôtovec, ktorý v pôde môže žiť aj 4 roky. Počas tejto doby sa vyvíja a  prechádza rôznymi larválnymi štádiami. Nakoniec vzniká kukla, z ktorej sa vyvinie dospelý jedinec kováčika. Viac o kováčikoch, ich náletoch a druhovom zložení nájdete v tomto článku.

 

 

Je niekoľko spôsobov, ako sa drôtovcov zbaviť.

Mechanické spracovanie a striedanie plodín je jednou z ciest ako znepríjemniť drôtovcom život. Mechanické spracovanie do 20 cm, ich môže priamo zasiahnuť a zničiť, najmä ak ide kultivátorovanie. Striedanie plodín je jednou zo základných taktík, ako sa vyvarovať nielen škodcom ale aj chorobám. Ak nemáte priestor v záhrade pre širokú skladbu plodín, použite aspoň zelené hnojenie Merkantil, či zmes pre dezinfekciu pôdy. Nielen, že tieto plodiny pôsobia repelentne, zároveň získate kvalitnú organickú hmotu pre vašu záhradu vo forme zeleného hnojenia.

 

Ďalším spôsobom sú jednoduché pasce z mrkvy či zemiakov. Zeleninu rozrežte na malé kúsky o veľkosti 2x2x5 cm, nastoknite na približne pol metra dlhý kus drôtu. Vykopte jamku hlbokú 10 cm. Návnadu nastoknutú na drôte vložte do jamky tak, aby po zasypaní zeleninovej návnady drôt trčal z pôdy von. Po týždni vyskúšajte niektorú z nastrážených návnad vytiahnuť. Ak nájdete v použitej zelenine zavŕtané drôtovce, je to znak, že vaše návnady sú úspešné. Po napadnutí drôtovcami návnadu vymeňte za novú. Môže obmeniť aj konkrétne stanovisko uloženia návnady.

 

Použitie biologických prípravkov je jedným z osvedčených a v praxi využívaných techník. Našou osvedčenou voľbou je použitie prípravkov v kombinácií NovaFerm Viva a Agriful. NovaFerm Viva obsahuje baktérie, ktoré aktívne vyhľadávajú a napádajú drôtovce. Agriful je veľkým pomocníkom pri vytvorení správnych podmienok pre život baktérií v pôde a zároveň je to hnojivo, vďaka ktorému sa rozrastá koreňová sústava.

 

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť