fbpx
Menu

Cart

Kováčik, a jeho larválne štádium, ktoré vám spôsobuje starosti

Priesady batátov

Kováčik je dospelý jedinec všade známych lariev- drôtovcov. Na Slovensku máme niekoľko druhov kováčika. Ich prítomnosť si všimneme v širokom spektre plodín.

Dospelý jedinec kováčika je menej známi ako jeho larválne štádium „drôtovec“. Napriek tomu je v prírode dobre rozpoznateľný. Ak ho nájdete vo svojej záhrade, je možné, že sa chystá naklásť vajíčka, z ktorých sa liahnu drôtovce. Drôtovec je drobná podlhovastá, oranžová larvy kováčika, ktorá dokáže v záhrade narobiť poriadnu paseku.

Kováčik patrí do čeľade kováčikovité- Elateridae, rád chrobáky- Coleoptera, trieda hmyz- Insecta. Anglický názov je Click beetle.

Škodlivosť dospelých jedincov je minimálna. Poväčšine sa živia peľom. Občas vedia rastliny poznačiť drobným požerom. Ich prítomnosť si všimnete v porastoch plodín a zeleniny ako je: kukurica, slnečnica, obilniny, curková repa, zemiaky, rajčiny, rôzne druhy tráv a mnohé ďalšie plodiny.

 

 

Prečo je dobré poznať dospelcov, keď škodia najmä larvy?

Pretože, vďaka tejto znalosti viete odhadnúť, aký veľký tlak drôtovcov bude nasledujúci rok a či je potrebné voči nim aplikovať insekticídy. Monitorovanie náletov dospelých kováčikov je úkon, ktorý sa bežne využíva aj pri veľkopestovaní zeleniny.

 

Na Slovensku máme viacero druhov kováčikov:

Kováčik obilný Agriotes lineatus je najbežnejší druh kováčika, ktorý sa vyskytuje v našej krajine a s ktorým sa počas života určite stretnete aj vy. Je 7-11mm dlhý jedinec podlhovastého tvaru. Napriek tomu že štíhli pôsobí dosť huževnato. Spôsobuje to široký hrudník, ktorý vedľa ramien obteká krovky . Hlava je konvexná s bodkami. Hrudník je taktiež bodkovaný. Bočné okraje hrudníka sa ohýbajú k ventrálnej strane (brucho). Krovky sú kužeľovité.

 

Kováčik poľný Agriotes ustulatus je podlhovastý chrobák ktorý taktiež ako kováčik obilný, dosahuje dĺžku 7-11mm. Vďaka širokému hrudníku, ktorý schádza  obteká krovy pôsobi zavalito a huževnato. Hlava je široká a zaoblená. Konce kroviek majú kónický tvar. Ich farba sa pohybuje v odtieňoch červenohnedej až hnedej.

 

Agriotes sordidus Agriotes rufipalpis sa dosť podobajú. Ich telo a krovky sú lesklé. Podobne huževnaté ako vyššie spomenuté druhy. Líšia sa iba dĺžkou. A. rufipalpis meria 7-10mm. A. sordidus je o čosi väčší. Meria 9-12mm.

 

Kováčik locikový Agriotes sputator je posledný druh, ktorý spomenieme. Je pravdepodobne najmenším druhom kováčikov na slovensku. Meria 6-9mm. Je zavalitý, lesklý, tmavohnedej farby. Predný a zadný okraj kroviek môže byť červenohnedý. Hlava je konvexná s hustým bodkovaním.

 

Monitoring kováčikov.

Pre monitoring sa využíva viacero techník. Medzi tie staršie patrí vzorkovanie pôdy, ktoré idú na rozbor. Je to namáhavé a prácne.

V súčasnosti existujú aj iné metódy. Najviac využívanou je využívanie feromónových lapačov pre odchyt dospelých jedincov. Feromónové lapače majú plastovú konštrukciu, do ktorej sa pridáva ampulka s feromónmi. Drobná kapsula je schopná prilákať veľké množstvo dospelých jedincov kováčika. Priemerne sa dátuje na jeden feromónový lapač počas sezóny aj 200ks dospelých jedincov kováčika.

Pre odchyt jednotlivých druhov kováčika sa používajú odlišné feromóny, ktoré je možné zakúpiť u špecializovaných výrobcov a dodávateľov. Ak máte záujem o poradenstvo, ohľadom monitorovania kováčikov  a ničenia drôtovcov, kontaktujte nás. Radi vám pomôžeme a ozrejmime problematiku.

 

 

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť