fbpx
Menu

Cart

Ako pestovať batáty s úspechom

ako pestovať bataty

Batáty sú tropickou rastlinou s nárokom na teplo a vlahu. Poradíme vám ako pestovať batáty s úspechom a na čo nezabudnúť .

Pred nedávnom sme naším zákazníkom zasielali dotazník, s otázkami, ako sa im darilo s pestovaním tejto zaujímavej zeleniny. Dostali sme odpovede na základe ktorých sme vytýčili dôležité body. V tomto článku vám poradíme, ako s úspechom pestovať batáty vo svojej záhradke a na čo nezabudnúť .

  1. Praskanie hľúz: Všetci chceme aby rastliny batátov správne rástli a vytvárali dostatok hľúz. Docielime to vhodnou, dostatočnou a najmä pravidelnou závlahou. Pri nepravidelnej závlahe sa nielen že spomaľuje rast a vývoj nadzemných a podzemných častí batátov, zároveň môžu vzniknúť praskliny na hľuzách. Nevyrovnané zrážky a pretrvávajúce suchá stresujú rastliny batátov. Na vňati tento stres nie je rýchlo vidieť. Avšak v pôde hľuzy batátov rastú pomaly. V prípade silných zrážok (alebo jednorazového zavlaženia-preliatia) hľuzy začnú do seba rýchlo naťahovať vlahu. Vytvorí sa prasklina a tá sa zväčšuje až do zberu, kedy ju zbadáte. V domácich podmienkach asi nebudete merať, koľko vody ste rastlinám dodali. No pre kontrolu je vždy dobré pookryť fóliu a zistiť v akom stave je pôdna vlaha. Stačí raz za čas. Pôda má byť pravidelne zavlažovaná, nie však premočená, alebo naopak preschnutá. V skratke povedané ak zavlažujete pravidelne (1-2x týždenne) a hlavne od polovice júla až do začiatku septembra praskliny na hľuzách by sa nemali objaviť.

 

2. Dierky na hľuzách: Dierky na hľuzách najčastejšie spôsobujú drôtovce. Sú to tenké, žlté až oranžovo-žlté larvy drobného chrobáka s názvom kováčik. Drôtovce počas leta a na jeseň spôsobujú tieto škody zavrtávaním. Následne vznikajú dierky, ktoré sú otvorenou bránou pre ďalšie ochorenia, hniloby, plesne, alebo znehodnotenie hľúz pre kuchynské využitie. Proti drôtovcom spravidla vykonávame ekologickú ochranu.

♦Na jeseň (pri jesennom spracovaní pôdy) Plánovanú plochu do ktorej sa na druhý rok chystáme vysadiť batáty postriekame roztokom bakteriálneho hnojiva NovaFerm VIVA. Následne pôdu preorieme alebo zrýľujeme, aby sa baktérie v pôde rýchlejšie rozmnožili, a začali svoju ozdravujúcu činnosť.

♦Na jar, pri výsadbe alebo v priebehu vegetačnej sezóny zopakujeme zálievku roztokom bakteriálneho hnojiva NovaFerm VIVA. Baktérie následne kolonizujú celé okolie koreňového balu a vytvoria biologickú bariéru pre šírenie a napádanie drôtovcami. Drôtovce výrazne znížia požerovú aktivitu v okolí batátových hľúz. Požer sa spomalí a nakoniec uhynú. Viac o bakteriálnom hnojive NovaFerm VIVA sa dozviete na tomto odkaze.

  1. Slabý rast a nízka úroda: Musíme myslieť na to, že sladké zemiaky sú pôvodne tropická rastlina, ktorá k svojmu rastu vyžaduje okrem vlahy aj dostatok tepla. Ak pestujeme batáty v otvorených záhradách a poli. Vystavujeme rastliny výkyvu teplôt, ktorý miestami môže siahať až k 0°C. Prízemný májový mráz, či chladnejšie letné rána a noci vyvolávajú v rastlinách sladkých zemiakov stres, ktorý spomaľuje rast. Vizuálny prejav je fialová farba listov a slabý alebo zastavený rast vňate. Čierna pestovateľská fólia je veľmi dôležitý faktor pri prekonávaní tohto stresu.

♦Pôda sa nám skôr prehreje.

♦Pôda pod fóliou sa pomalšie ochladzuje.

♦Pôda ostáva vlhká, nepresušuje sa (šetrí sa pôdna vlaha)

♦Vďaka fólii nie sú batáty prerastané burinami, ktoré by im čerpali živiny.

Stretávame sa s názormi: "Načo fóliu, je to prácne, úrodu mám aj bez fólie." Naše pokusy a 6 ročná skúsenosť s pestovaním hovorí, že jednoznačne fóliu ÁNO. Úrody sú vyššie o min. 20-30% (v niektorých rokoch aj viac). Šetrí vlahu a buriny sa nachádzajú len v medziriadkoch, nie všade.

  1. Vyhryzené plochy: Myšky si častokrát pochutnajú na batátoch skôr ako my. Keď pestujeme batáty a nechceme aby našu úrodu zjedli myši a iné hlodavce, je nutné použiť pasce. Pasce nastavujeme v druhej polovici augusta, pred zberom úrody a ponechávame až do zberu. Ak nechcete používať pasce začnite so zberom skôr (prelom augusta a septembra), aby ste predišli znehodnoteniu hľúz.
     

 

Slovenské BATÁTY nájdete na tomto odkaze.

 

 

Zdroj fotografií: Canva

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť