fbpx
Menu

Cart

Aj my pestujeme batáty

Nova Ferm Viva

Aj keď batáty pochádzajú z tropickej časti Ameriky, darí sa im aj na Slovensku. Posledné roky pestujeme batáty v našich záhradách čoraz viac.

Sladký zemiaky, španielske zemiaky alebo kumarasy, to sú všetko názvy ktoré charakterizujú batáty. Batáty k nám dorazili z tropických častí Ameriky (polostrov Yucatan, Venezuela). Sú podlhovastejšie než bežné zemiaky. Výhonky tejto rastliny sú poliehavé, niekedy dosahujú dĺžku až 5 metrov. Konzumujú sa hľuzy, ktoré sú častokrát väčšie než zemiaky. Nám sa podarilo dopestovať hľuzy ktoré vážili viac než 1,9 kg. A to je teda už poriadny batátisko!

A čo my? Pestujeme batáty v našich záhradkách?

Posledné roky pestujeme batáty v našich záhradách čoraz viac. Usilujeme sa, zadovážiť si dostatočne pestrú stravu, ktorá je veľmi dôležitá. Mnoho záhradkárov pestovanie batátov už okúsilo. Na vlastnú päsť zistili, že sa to dá, aj keď je u nás chladnejšie ako v Strednej Amerike. Ten kto nemá prístup k vlastnej záhrade, a možnosť dopestovania si batáty kupuje. Dajú sa kúpiť v nielen v supermarketoch ale aj v maloobchodných reťazcoch. Tieto batáty sú pestované v konvenčných podmienkach s použitím chemických postrekov. Navyše, aby sa predišlo naklíčeniu hľúz, a tým znehodnoteniu hľúz v centrálnych skladoch, striekajú sa tieto hľuzy proti klíčeniu a tvorbe výhonkov.

Odkiaľ pochádzajú batáty, ktoré máme v supermarketoch?

Batáty v supermarketoch a obchodoch pochádzajú zo zahraničia. Na slovenský trh sa dovážajú z niekoľkých krajín. Najčastejšie je to Španielsko, Egypt, Izrael, USA

Podľa údajov FAO : 

  • Španielsko v roku 2018 vyprodukovalo približne 60 000 ton.
  • Portugalsko viac ako 23 000 t.
  • Egypt vyprodukoval na 11 544 ha necelých 387 500t tejto sladkej a zdravej pochutiny.
  • USA  podľa údajov z roku 2018 vysadilo 58 437 ha tejto plodiny a zozbieralo úrodu 1 241 846t sladkých zemiakov.

Predpokladáme, že prvenstvo v produkcií sladkých zemiakov má Čína. 2 379 319 ha plochy vysadenej sladkými zemiakmi. Slovensko malo k 1.1.2019 2 379 101 ha poľnohospodárskej pôdy. Takže z toho vypláva, že Číňania vysadili plochu porovnateľnú s našou celkovou poľnohospodárskou plochou, ktorú na Slovensku máme. Vyprodukovali 53 245 657t batátov. Je to obrovské číslo, z ktorého sa môžeme domnievať, že čínske batáty v rámci globálneho trhu hrajú obrovskú úlohu.

Slovenské batáty, ktoré neprecestovali celí svet.

Okrem zvyšujúceho sa trendu pestovania batátov v záhradkách, pestujeme na Slovensku batáty aj pre komerčné účely. Okrem toho, že sa naša spoločnosť ORGANIX garden venujeme pokusom a testovaniu bioprípravkov na ochranu rastlín sa venuje aj pestovaniu batátov. A to od roku 2013.  Máme bezmála 6 ročnú skúsenosť s pestovaním tejto sladkej zeleniny.

Pestujeme ich v BIO kvalite, čo ďalšie plus, zlatý puntík v rebríčku výnimočnosti. Nielen, že sú batáty lokálne vyprodukovné, zároveň sú pestované v ekologických podmienkach.  

Pozitíva pestovaných batátov na Slovensku

♦ Lokálny produkt

♦ Podpora lokálnych pestovateľov

♦ Hľuzy nie sú striekané proti klíčeniu

Negatíva

♦ Nižšia úrody v porovnaní s krajinami s teplejšou klímou.

♦ Stále slabý záujem o túto superpotravinu

 

Batáty si kúpite na tomto odkaze.

 

Údaje o množstve vypestovaných batátov v jednotlivých krajinách nájdete na tomto linku: http://www.fao.org/faostat/en/#data/QC

Zdroj fotografií: Canva

ORGANIX garden s.r.o.

Rastislavova 323, 951 41 Nitra – Lužianky

IČO: 50 645 277, IČ DPH: SK 2120409181

Bankove spojenie: ČSOB , IBAN: SK56 7500 0000 0040 2494 9921

Zápís v obchodnom registri Nitra, Oddiel: Sro, Vložka číslo: 42260/N

Spojte sa s nami

Prihlásenie | Registrácia

Pravidlá ochrany súkromia a cookies
Tieto stránky používajú súbory cookies. Tým, že na stránkach zotrváte, súhlasíte s tým, že ich môžeme používať.

Viac informácií Akceptovať a zatvoriť